By: Marcelo Braga

Máte-li partnera, který chrápe, tak vám to zcela jistě není příjemné, protože na rozdíl od něj určitě klidně nevyspíte. Chrápání vás nejen budí, ale také obtěžuje a vy se přeci také toužíte pořádně vyspat. Rada první je na partnera zamlaskat, ale chce se vám celou noc mlaskat, nebo byste raději spali v klidu až do rána?

Co tedy s tím?

Pokud chcete, aby váš partner nechrápal, pak máte několik možností. Jednou z nich je jít spát do jiné místnosti, ale když se mají dva rádi, tak chtějí spát spolu. Často ale stačí, když otevřete na chrápajícího okno. Dotyčný totiž chrápe následkem velkého tepla a pokud se okno otevře , tak se zbavíte jak tepla, tak i suchého vzduchu a také prachu.

Dobré řešení je pak pořídit si zvlhčovač vzduchu. Zbavit chrápání se však můžete jednou pro vždy a to pokud se rozhodnete pro laserovou operaci. Pomocí laseru dojde k plastice měkkého patra a ta se provádí tak, že dojde k lokálnímu umrtvení. Plastika se však musí platit a nehradí ji pojišťovna. Zaplatíte za ni přibližně 10 000 Kč.

Jsou tu však i levnější metody a to například kapky. Existují přípravky, které se před spaním buďto stříknou do krku, nebo se nakapou na polštář. Jsou příjemné a hezky voní. Pokud řešíte lehčí formu chrápání, tak ji tyto kapky dokážou spolehlivě odstranit.

Spreje, které se aplikují do krku zvlhčí sliznici a tím potom zmírní vibrace měkkého patra. Nefungují však hned první noc, ale výsledky jsou znatelné zhruba po týdenním užívání. Existují speciální náplasti, které rozevírají nosní cesty a tím umožní lepší průchod nosu. Většinou je ale nejprve nutné zjistit příčinu chrápání.

Koupit si můžete také speciální polštář, který vám pomůže. Dobré je také zkusit spát úplně bez polštáře, ale to není zase zdravé pro záda a tak se používá speciálně tvarovaný polštář, který pomůže odstranit problémy s chrápáním.